Zdravotní kalkulačky odborné podklady: MUDr. Petr Hlavatý, PhD. PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Kalkulačka tepové frekvence

Určování TF při pohybové aktivitě má význam především pro určení efektivity cvičení. Díky stanovení hodnoty TF můžeme poznat, zda se pohybujeme v pásmu aerobním či anaerobním.

Aerobní cvičení: aerobní znamená „za využití kyslíku" a jedná se o fyzickou aktivitu, která vyžaduje dodávku kyslíku. Energetická náročnost je závislá na době trvání aktivity, potřebná energie je při dostatečné době hrazena hlavně z tuků. Mezi aerobní aktivity patří například jízda na kole v mírnějším tempu, rychlejší chůze, atp.

Anaerobní cvičení: anaerobní cvičení znamená „bez přístupu kyslíku" a jde o výkon podávaný během krátké doby, kdy dochází k vyčerpání zásob kyslíku v těle a pohyb tak probíhá na kyslíkový dluh. Aktivita je zaměřena zejména na silový trénink a krátkodobou fyzickou aktivitu o vysoké intenzitě. Jako hlavní zdroj energie jsou využívány zásoby glykogenu. Patří sem například cvičení ve fitness centru s činkami, sprint na krátkou vzdálenost nebo rychlá jízda na kole do kopce.

Tabulka:
Vztah mezi % maximální tepové frekvence a úrovní fyzické aktivity

% maximální tepové frekvence

Úroveň fyzické aktivity

50 – 60

Nízká

60 – 70

Aerobní pásmo

70 – 80

Kardio pásmo

80 – 90

Anaerobní, výkonnostní pásmo

90 – 100

Krátkodobá, špičková aktivita

 

Pokud začínáme s pohybem, je důležité si stanovit cíl. Jestliže jste nikdy nesportovali, je vhodné začít od nízkého pásma, tedy např. od 50 % maximální TF a se zvyšující se výkonností zvyšovat i cílové hodnoty TF. Chcete-li hubnout, je vhodné kombinovat cvičení aerobní i anaerobní, pro zvýšení vytrvalosti se uplatňuje především cvičení aerobní, jestliže chcete zvýšit svalovou sílu, je ideální cvičení anaerobní.Chci číst celý článek
Pro přečtení celého článku musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.mzčr

Tento materiál vznikl za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.