Zdravotní kalkulačky odborné podklady: MUDr. Petr Hlavatý, PhD. PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Kalkulačka rizika cukrovky 2. typu

Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha metabolismu cukrů, při které tělo není schopné udržet hladinu krevního cukru v mezích normy. Hlavním projevem je hyperglykémie, tj. vysoká hladina krevního cukru. Vysoká glykémie působí toxicky na řadu orgánů a výrazně je poškozuje. Příkladem je porucha až selhání ledvin, oslepnutí, amputace končetin, zvýšené riziko mozkové příhody nebo srdečního infarktu.

Až 90 % všech případů cukrovky připadá na diabetes 2. typu, přičemž jeho výskyt stále stoupá. Vzniká na podkladě obezity, která má za následek sníženou účinnost inzulínu. Mluvíme o tzv. inzulínové rezistenci, kterou se slinivka snaží překonat zvýšenou tvorbou inzulínu. Postupně ale již není tělo schopno vyrobit tolik inzulínu, kolik ho je potřeba k udržení normální hladiny glykémie a objevuje se cukrovka.

Léčba spočívá především v redukci tělesné hmotnosti, součástí jsou i léky, které jednak zvyšují citlivost tkání vůči inzulínu a jednak podporují tvorbu vlastního inzulínu. Pokud dieta a léky selhávají, přistupuje se i k léčbě inzulínem.

Cukrovka 2. typu dlouhou dobu nezpůsobuje žádné potíže a velmi často se na ni přijde až v okamžiku závažných zdravotních komplikací. Proto je tolik důležité vědět, zda patříte do ohrožené skupiny a popř. co nejdříve podniknout kroky ke snížení tohoto rizika.

Proč tato kalkulačka?

Kalkulačka FINDRISC představuje jednoduchý působ, jak bez nutnosti laboratorního vyšetření stanovit míru rizika diabetu 2. typu. Zadávanými parametry je věk, hodnota BMI, fyzická aktivita, příjem zeleniny a ovoce, léčba hypertenze, anamnéza hyperglykémie a rodinná anamnéza.


Chci číst celý článek
Pro přečtení celého článku musíte být registrováni:


Chcete se účastnit našich soutěží? Nezapomeňte vyplnit i nepovinné údaje:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?mzčr

Tento materiál vznikl za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.