Zdravotní kalkulačky odborné podklady: MUDr. Petr Hlavatý, PhD. PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Percentilové grafy pro děti 0-18 let

Percentilové grafy se používají pro hodnocení růstových charakteristik (výška, hmotnost) nebo indexů (hmotnostně-výškový index, body mass index apod.) vzhledem k věku. Jsou použitelné pro děti ve věkovém rozmezí 0-18 let.

V praxi jsou užívány především grafy ukazující vztah konkrétního rozměru (výšky, délky, hmotnosti, obvodu hlavy aj.) nebo indexu (např. BMI) k věku.

Percentilové grafy umožňují jednoduše, rychle a názorně sledovat tělesný vývoj dítěte v čase. Díky tomu lze včas odhalit například nemoc nebo jinou poruchu ve vývoji, na kterou ukáže změna ve vývojovém trendu. Pokud například dítě stále sleduje z hlediska hmotnosti 65. percentil a najednou dojde k propadu na 25. percentil, může to být upozornění na zdravotní nebo psychický problém.

Percentilové grafy jsou vytvořeny na podkladě změření tisíců zdravých českých dětí všech věkových kategorií. Všechny charakteristiky jsou posuzovány odděleně podle věku a pohlaví. Pásmo „širší normy" je mezi 3. a 97. percentilem (zde se nachází 94 % dětí). Percentilové grafy jsou součástí očkovacího průkazu dítěte.


Chci číst celý článek
Pro přečtení celého článku musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.mzčr

Tento materiál vznikl za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.