Zdravotní kalkulačky odborné podklady: MUDr. Petr Hlavatý, PhD. PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

Kalkulačka kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění (KVO) a jejich komplikace (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) jsou hlavní příčinou úmrtí v tzv. civilizovaných zemích, Českou republiku nevyjímaje.

V pozadí vzniku KVO stojí především ateroskleróza, na jejímž rozvoji se podílí zejména současný životní styl, pro který je charakteristický nadbytečný příjem potravy a její nevhodné složení. Jedná se především o vysoký příjem tuků s převahou nasycených mastných kyselin, nízký příjem zeleniny, ovoce a dalších zdrojů ochranných látek a vlákniny, nízký příjem méně tučných mléčných výrobků a vápníku a nízký příjem ryb bohatých na n-3 mastné kyseliny. K nevhodné skladbě stravy se připojuje nízká pohybová aktivita, pracovní přetížení, stres. Významným rizikovým faktorem pro vznik aterosklerózy je i kouření.

Dalšími významnými rizikovými faktory aterosklerózy jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina celkového cholesterolu a nízká hladina ochranného, HDL cholesterolu, cukrovka a obezita. Důležité je vědět, že pokud se vyskytne několik rizikových faktorů najednou, jejich efekt se násobí (př. člověk s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou cholesterolu má 14x vyšší riziko než zdravý jedinec).Chci číst celý článek
Pro přečtení celého článku musíte být přihlášení:
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Nejste ještě registrovanými uživateli? Napravte to, zvládnete to za pár sekund.mzčr

Tento materiál vznikl za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.