Bez dobře zvolené stravy je shazování kil velmi problematické

„Před jakýmkoliv sportovním výkonem se určitě vyhněte tučným či smaženým jídlům. Takové pokrmy totiž naše tělo velmi zatěžují a cvičení či jakýkoliv sport bude v takovém případě spíše za trest,“ podotýká MUDr. Lucie Nováková.

Před cvičením byste si měli odpustit i sladké. Alespoň den předtím, než se například do fitka vydáte, ho nechte na pokoji.

„Před cvičením nás možná čokoládová tyčinka vybudí k lepším výkonům, ale po sportu a zasloužené sprše je cukr ničemu – organismu totiž nedodává žádné živiny,“ říká Nováková.

Konzumovat bychom neměli ani větší množství vlákniny. Vyhněte se proto luštěninám, ale třeba i celozrnnému pečivu nebo jablkům.

„Musíme si uvědomit, že tyto pokrmy včetně dalších druhů ovoce zpomalují, jednoduše řečeno, přesouvání sacharidů do krve. Což zrovna moc nepomáhá snižování hmotnosti."

Naopak pokud chcete jít třeba později odpoledne nebo večer cvičit, zkuste jíst zdravé potraviny zhruba každé tři hodiny a jezte pouze malé porce. Odměnou vám bude skvělý trénink, který si budete užívat a budete se tak těšit na další. Po cvičení navíc budete mít pocit hladu a za odměnu si můžete dát lehkou večeři, pokud tedy do fitka nejdete o půlnoci.

A co pitný režim?

Pitný režim při sportováníNováková také připomíná, že bychom měli před, během cvičení i po něm, pít větší množství vody. Ta totiž ochlazuje náš organismus, který se tak nepřehřívá. Samozřejmě si ale nesmíte dopřávat žádné slazené limonády ani energetické nápoje, ale pouze obyčejnou vodu.

Nováková také uvádí, že důležitou dobou je přibližně hodina po cvičení. Tělo v tento čas totiž přijaté kalorie využívá na svou regeneraci a ty se tak neukládají v podobě tuků a my díky tomu nepřibýváme na váze. V tuto dobu tak můžete konzumovat například bílkoviny, které našemu organismu dodají potřebnou energii. Takže klidně hoďte na pánev třeba kousek kuřecího, vepřového či hovězího masa a udělejte si přírodní steak se zeleninou.

„Pokud nejdete po cvičení hned spát, měli byste se navečeřet, rozhodně nechoďte spát hladoví. Ráno byste totiž mohli pociťovat silnou únavu kvůli nedostatku živin,“ říká doktorka.

Kolik toho můžete sníst?

Pozor také na to, jakou porci si na talíř dáváte. Pokud si jí totiž dopřejete až moc malou, může se stát, že si tělo bude tuky ukládat na horší časy a vy naopak budete i po cvičení přibírat. Každý jsme ale jiný, takže je na místě mít se na pozoru a určit si velikost porce třeba po dohodě s nutričním terapeutem.

„Při sportu naše tělo spaluje tuk, na druhou stranu ale současně s tím spotřebovává i pro náš organismus důležité a prospěšné látky. To vše je pak potřeba doplnit,“ uvádí odbornice.

Cvičením přicházíme o bílkoviny, ale také o tekutiny, a v neposlední řadě musíme vyrovnat hladinu krevního cukru. Cukr přitom zásobuje mozek a centrální nervový systém, pokud si po cvičení tyto zásoby nedoplníme, podepíše se to na kvalitě našeho spánku.

Před cvičením konzumujte nízkotučné potraviny s vyšším obsahem sacharidů, jakou je ovoce, műsli tyčinky bez polevy či lehce stravitelné smoothie nápoje. K dostání jsou i proteinové tyčinky, ve kterých je přiměřené množství jednotlivých živin a tělu prospěšných látek.