Pro to, abychom pochopili, jak se o zrak starat, musíme vědět alespoň přibližně, jak oči fungují. V přední části oka je čočka, která nám pomáhá zaostřit. Čočku kryje rohovka, průhledná extrémně citlivá vrstva tkáně, obsahující velké množství nervových zakončení. Vnitřek oční bulvy vyplňuje rosolovitá hmota - sklivec. Rohovkou, čočkou i sklivcem prochází obraz, aby se promítl na sítnici, která ho umí zakódovat a poslat prostřednictvím zrakového nervu do mozku.

Pozor na suché oko

Rohovku by stále měl pokrývat vlhký slzný film. Pokud tomu tak není, cítí člověk nepříjemné pálení, někdy dokonce řezání, a má dojem, že mu do oka něco spadlo. Pro toto relativně časté trápení se vžilo označení syndrom suchého oka. Pokud k němu máte sklony, neměli byste podceňovat tzv. zrakovou hygienu. Její podstatnou součástí je mrkání.

  • Často se domníváme, že mrkáme automaticky a není třeba se nad tím zamýšlet. Ve skutečnosti ale, pokud dlouho hledíme do tzv. modrého světla, tedy do obrazovky nebo displeje, frekvence mrkání se snižuje.

Když už nás syndrom suchého oka postihl, krátkodobě úlevu přinesou kapky nazývané umělé slzy. Lze je koupit v lékárně bez předpisu. Pokud se ale stav nezlepšuje, měl by oči prohlédnout lékař. Nedostatečně zvlhčená rohovka je náchylná k poškozením a infekci.

Relax pro oči

Zaostření na krátkou vzdálenostVětšina zaměstnání v současnosti vyžaduje, abychom měli stále zaostřeno na krátkou vzdálenost. Ať už pracujeme s počítačem, nebo třeba u výrobní linky, stále nutíme svaly v oku, aby čočku udržovaly oblou. Měli bychom si proto najít čas a umožnit oku relaxovat, a to tak, že budeme hledět do dálky. Ideálně si zrak odpočine v přirozeném světle a při pohledu do zelené, takže stačí při procházce nekoukat pod nohy, ale na obzor.

Kvalitní sluneční brýle

Natírat se opalovacím krémem, abychom chránili kůži před slunečním zářením, považuje většina z nás za samozřejmé. Stejnou ochranu bychom ale měli věnovat i svým očím. Pro řadu lidí jsou sluneční brýle především módním doplňkem. Ve skutečnosti bychom ale při jejich výběru měli myslet na funkčnost. Atraktivní tvar by nás neměl zlákat ke koupi brýlí z tržnice nebo podezřelého internetového obchodu. Tmavé brýle bez UV filtru ublíží našemu zraku víc, než když si nenasadíme řádné. Zornice se pod nimi totiž rozšíří a do oka pronikne ještě víc škodlivého záření. Kvalitní sluneční brýle by měly mít certifikát, že jsou vybaveny filtrem proti UVA, UVB i UVC záření.

Nepodceňujte prevenci

Preventivní prohlídkaŘada onemocnění oka se rozvíjí delší čas skrytě, než se projeví bolestí nebo zhoršením zraku. A pak už často bývá na nápravu pozdě. Patologické změny v oku ale umí odhalit lékař, proto bychom se neměli vyhýbat preventivním prohlídkám, i když nás subjektivně nic netrápí. Doporučuje se zajít k oftalmologovi alespoň jednou za rok. Kontrola dioptrií u optometristy prohlídku u lékaře nahradit nemůže. Očař totiž nevyšetřuje jen zrakovou ostrost, ale i oko jako orgán. Změří vám nitrooční tlak, podívá se na oční pozadí a zkontroluje stav sítnice i výběžku zrakového nervu.

Rychlá fakta

  • Očím škodí pobyt v prašném prostředí, nevhodná strava a kouření.
  • Do potíží se snadno mohou dostat uživatelé kontaktních čoček, kteří nedodržují hygienu nebo nosí čočky déle, než doporučuje výrobce.
  • Pokud si čtete před spaním v mobilu nebo sledujete filmy na počítači, nikdy to nedělejte ve tmě. Oči se kvůli kontrastu mezi zářící obrazovkou a temným okolím snadněji unaví.