Wellness masáž uvolní, zdravotní léčí

Maséra často vyhledáme, pokud nás něco bolí. Nejčastěji jde podle statistik o záda.

„Pokud očekáváte úlevu od potíží, i to může masáž nabídnout, ale spíše krátkodobě, pokud neodstraníte příčinu potíží, např. nevhodnou pracovní polohu, potíže se brzy objeví znovu,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová.

Masér nemusí mít žádné zdravotnické vzdělání.

„Masáže může provádět v podstatě kdokoliv, kdo absolvuje rekvalifikační kurz,“ připomíná fyzioterapeutka.

  • Kurzy bohužel mívají značně rozdílnou úroveň. I proto je důležité správně si maséra vybrat.

„Ideálně podle referencí nebo na doporučení od někoho, kdo u toho konkrétního maséra již masáž absolvoval,“ doporučuje Martina Karasová.

Na co si dát pozor?

I když není masér přímo zdravotník, měl by se o případné medicínské obtíže svého klienta zajímat.

„Pokud se masér nestará o váš zdravotní stav a začne bez rozmyslu masírovat, měla bych se na pozoru,“ podotýká fyzioterapeutka.

  • Existují totiž situace, kdy je masáž nevhodná a může dokonce člověku i uškodit.

„Kontraindikace masáže by měl znát každý masér a v případě, že to váš stav neumožňuje, neměl by masáž provést. Obecně se masáž neprovádí při horečnatých nebo akutně zánětlivých onemocněních a u závažnějších krvácivých stavů,“ připomíná Martina Karasová.

  • Zánět může masáž nežádoucím způsobem podpořit a rozšířit ho i do dalších tkání.

Je bolest povolená?

Bolest při masážiČastou otázkou je, zda může masáž bolet. Někdo silnější stisk nesnese, pro někoho je bezbolestná naopak masáž synonymem odbyté.

„Někdo bolest dokonce vyžaduje, protože má pocit, že pokud masáž nebolí, není dostatečně účinná. Je to velmi individuální záležitost, nicméně z mého pohledu jakýkoliv bolestivý podnět způsobí zvýšení svalového napětí a požadované relaxace a úlevy od bolesti se tak dosahuje mnohem obtížněji,“ říká fyzioterapeutka.

Mírná bolest je tedy přípustná, ale jakmile pocítíte silnou nebo náhlou a ostrou bolest, měli byste maséra ihned informovat.

Zábaly jsou trendem

Populární jsou v poslední době masáže kombinované s nejrůznějšími zábaly. Ty by měly svaly prohřát, případně mají i zeštíhlujícím nebo anticelulitidním efekt.

„Dlouhodobě oblíbené jsou i masáže thajské, lymfatické, lomi lomi (vychází z tradiční havajské metody „hnětení“ kůže, pozn. red.), indická masáž hlavy, čokoládová masáž nebo reflexní masáže chodidel,“ dodává Martina Karasová.

Masáže na předpis

Masáže na předpis„Masáže“ někdy předepisují i lékaři. V takovém případě nejde ale o běžnou wellness masáž, ale o tzv. techniku měkkých tkání (TMT), kterou provádějí fyzioterapeuti.

„Rozdíl mezi tzv. technikami měkkých tkání (TMT), které vám může lékař předepsat, a wellness masáží je zásadní. TMT ošetřují cíleně kůže, podkoží, fascie a svaly. Všechny tyto vrstvy by měly být vůči sobě vzájemně posuvné. Pokud tomu tak není, fyzioterapeut může využít měkké techniky k uvolnění jednotlivých vrstev a navrátit jim jejich elasticitu potřebnou pro přirozený pohyb. Do těchto technik spadá i tzv. postizometrická relaxace - zjednodušeně protažení svalu. TMT mají terapeutický účinek, wellness masáž má účinek spíše relaxační,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Masér vs. fyzioterapeut

Řada lidí si maséra a fyzioterapeuta plete, někdo se dokonce domnívá, že jde o stejné povolání. To je ale omyl.

„Fyzioterapeut je vysokoškolsky vzdělaný zdravotnický odborník, který se stará o pohybový aparát a používá k tomu především pohybovou léčbu, prostředky fyzikální terapie (elektroléčba, vodoléčba) a manuální terapie (uvolnění kloubních blokád, kůže, podkoží a svalů),“ popisuje Martina Karasová.

Fyzioterapeut tedy pracuje s celou paletou léčebných možností a zdravotní masáže, tedy přesněji techniky měkkých tkání, jsou jen jedny z nich. Skořicové masáže a lávových kamenů se u něj tedy většinou nedočkáte.