Co je ASMR?

Sedíte na balkóně nebo verandě, venku prší a dešťové kapky tiše a pravidelné klapají o zem. Nebo jste možná pohodlně rozvalení na gauči a někdo vám šeptá do ouška. Je vám skvěle a v hlavě a na temeni cítíte příjemné mravenčení. Už jste někdy něco podobného zažili? Pokud ano, pak dávno víte, co se skrývá za tajemnou zkratkou ASMR.

  • Ta představuje Autonomous Sensory Meridian Response, tedy samostatnou smyslově-meridiánovou reakci.

Je to libá reakce na určitý druh zvuků. Někdy se tomu také říká akustický nebo mozkový orgasmus. K těmto zvukům patří nejčastěji šepot, již zmíněné kapky deště, psaní na klávesnici, klapání nehty, šustění a další podobné tiché zvuky.

Začalo to v roce 2009

Ačkoliv jste možná o ASMR v životě neslyšeli, ve světě je tento efekt známý již od roku 2009 a hned o dva roky později se stal obrovským internetovým fenoménem. Dnes je Youtube plný ASMR videí, jejichž autoři pomocí šepotu a dalších zvuků vyvolávají v posluchačích pocity blaženosti a uvolnění. Mnozí dokonce tvrdí, že lze s pomocí ASMR léčit nespavost nebo deprese. Zaujalo vás to? Tak pokračujeme.

V jednoduchosti je krása

ASMRZatímco k meditaci se potřebujete utišit a soustředit, což se často neobejde alespoň bez lehce pokročilejších zkušeností, k relaxování s pomocí ASMR nic takového nepotřebujete.

Stačí vám jediné: spustit si ASMR video, nasadit si sluchátka, aby lépe fungoval zvukový 3D efekt, který videa využívají, pohodlně se usadit a nechat na sebe působit obraz se zvukem. To je vše. ASMR si vás samo najde a již za pár vteřin většina z vás zažije elektrizující mravenčení v místech hlavy a temene. Sami si to můžete během dalšího čtení vyzkoušet: https://www.youtube.com/watch?v=B8jUVci17vE&t=145s

Vědecké vysvětlení ASMR

Věda bohužel s vysvětlením ASMR dosud tápe a není schopná prokázat vztah mezi zvukem a vznikem pozitivního pocitu, již zmíněného mozkového orgasmus. Přesto je podle mnoha tisíců komentářů pod videi na Youtube jisté, že ASMR opravdu funguje.

Není zvuk jako zvuk

Ačkoliv ASMR působí na většinu diváků a videa s ním mají až několik desítek miliónů zhlednutí, může se stát, že zrovna na vás působit nebudou. Dokonce se může stát, že vám bude některý ze zvuků vyloženě nepříjemný. Stejně jako všude totiž i zde platí, že co člověk, to jiná chuť. Na někoho působí šepot, na jiného klapot deště a na jiného například tiché předení automobilového motoru. Neházejte tedy hned flintu do žita, ale hledejte. Videí je ostatně na Youtube opravdu velká spousta, a dokonce i v češtině. Podmínkou ASMR však není porozumění. Nejlepší je, když se na obsah vůbec nemusíte soustředit.

  • Pro ty náročnější jsou tu pak také videa, ve kterých se autoři stylizují do nejrůznějších rolí a postav. Je libo setkat se s doktorkou, učitelkou nebo elfskou válečnicí? Není problém! Tyto videa se jmenují role play a i ony si získaly velkou popularitu mezi ASMR diváky.  https://www.youtube.com/watch?v=KJyjkmyt5D4

Jestli jste tedy ještě nepodlehli fenoménu ASMR, možná je právě teď ten správný okamžik. Příjemné mravenčení přeji!