Slovo pilates nejspíš už alespoň jednou slyšel každý, kdo se trochu zajímá o pohyb a cvičení. První kurzy pilates se u nás ve větší míře rozšířily po roce 1989. Ve skutečnosti ale jde o cvičení s podstatně delší tradicí.

„Jde o metodu, která byla vyvinuta a propracována na začátku 20. století Josephem Pilatesem v Německu. Cvičení pilates je zaměřené na posílení, ale i na protažení svalů celého těla. Největší důraz je kladen na hluboké břišní svaly, svaly zad a dna pánevního. Tím, že dojde ke zpevnění hlubokých břišních svalů tvořících oporu páteři, je ta pak méně namáhána,“ popisuje fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová. 

Léčí bolavá záda

PilatesVeškerý pohyb při pilates v ideálním případě vychází ze stabilního středu do všech periferních částí těla.

„Je dobré si uvědomit, že pilates je cvičením s celostním přístupem nejen k tělu, ale i k celému člověku. Učí vás své tělo vnímat, znát a nacházet souvislosti v jeho fungování. Naučí vás své tělo správně a efektivně využívat, získávat nad ním kontrolu, ale také jak ho zbytečně nebo nevhodně nezatěžovat,“ doplňuje fyzioterapeutka.

Téměř zázračně působí cvičení pilates na bolesti zad. Zpevněné svaly a správné držení těla umí zbavit »loupání v kříži« i ty, kteří už ztráceli naději na zlepšení.

Moderní formy

Základy pilates vychází z původní Pilatovy metody a řada instruktorů provozuje i dnes toto cvičení co nejblíže jeho původním myšlenkám.

„Setkat se můžeme ale i s hybridními formami cvičení - prvky jógy využívá yogilates, nejnovější medicínské poznatky zapracovává Menezesova metoda, na rehabilitaci se zaměřuje Stott pilates,“ říká Martina Karasová.

  • Dobrá zpráva je, že pilates je vhodný téměř pro každého.

„Neklade nároky na věk, trénovanost, prostor ani pomůcky,“ připomíná fyzioterapeutka.

Kardio fitness? Žádná novinka!

Veslování ve fitkuO kardio fitness se dnes hodně mluví i píše. Jde o žhavou novinku, nebo jen o modernější název pro běžné aerobní cvičení?

„Kardio fitness je pouze jiný název pro kardio cvičení, nejedná se o žádnou novinku. Označuje cvičení posilující kardiovaskulární systém,“ vysvětluje s úsměvem Martina Karasová.

Aerobní cvičení v posilovně je neoddělitelnou součástí tréninku, ať už mu budeme říkat jakkoliv. Kvalitní posilovny mívají svou kardiozónu, kde najdeme třeba rotopedy, běžecké pásy, orbitreky nebo simulátory chůze do schodů.

„Ideální je stroje střídat, aby nedocházelo k jednostrannému přetěžování jedné poloviny těla na úkor druhé. Lidem, kteří tráví většinu dne v sedě, bych však doporučila zařadit i veslařský trenažér, kde dochází k napřimování hrudní páteře, což je skvělá kompenzace nevhodného sedu. Pokud vás ale trápí rameno, vhodnější než veslování pro vás zase bude trenažér chůze do schodů,“ myslí si fyzioterapeutka.

Kdy cvičit kardio

  • V jakém poměru by mělo být při návštěvě posilovny kardio a silové cvičení, a je lepší věnovat se kardiu před silovým cvičením, nebo po něm?

Takové otázky jsou často v šatnách fitcentrem důvodem sporů. Odborníci ale na ně mají celkem jednoznačnou odpověď.

„Záleží, co je vaším cílem. Pokud chcete hubnout, provádějte nejprve silový výkon a poté až kardio cvičení. Kardio před silovým tréninkem by pak nemělo přesáhnout 15 minut a mělo by sloužit spíš k připravení organismu na nadcházející výkon,“ říká Martina Karasová.

  • Kardio tedy cvičte samostatně nebo po silovém tréninku.

„Pokud zahájíte trénink silovým cvičením, vyčerpáte část glykogenu a při následném kardiu bude tělo čerpat energii z tukových zásob. Pokud zařadíte kardio před tréninkem, hrozí, že na samotný trénink vám nezbude potřebná energie,“ varuje fyzioterapeutka.