Pražský triatlon je největší

Že jste o něm ještě neslyšeli? Jde o trendy multitaskingovou sportovní záležitost, která probíhá na různých částech republiky, avšak ten největší v červenci - v kulisách největšího hradního komplexu na světě – Pražského hradu, Karlova mostu a Národního divadla. Účastníkům nabízí turistické pohledy na naše hlavní město při každém kroku, při každém tempu ve vodě i každém šlápnutí do pedálu. 

Kde se vzal, tu se zval. Sport o třech disciplínách

Před třiceti devíti lety začal věhlas triatlonu každoročně doslova potit krví Ironman, známý také jako Železný muž, nebo-li dlouhý triatlon. Celosvětově úspěšný sériový závod v sobě skrývá daleko více než jen fyzickou zdatnost a sílu. Nezbytností je i koncentrovanost, psychická odolnost a vytrvalost.

IronmanCo se po účastnících dlouhého triatlonu vlastně chce. Cílem je urazit během časového limitu 17 hodin 3,86 km plaváním, následně 180,25 km na kole a do finále maratonským během zdolat 42,2 km. Ano, počítáte správně. Dohromady jde o 226 km dlouhou trať. A teď se podržte, protože světový rekord je neuvěřitelných 7:35:39 hod Němce Frodena.

Logicky lze předpokládat, že jen málokdo z vás se právě teď rozhodl dosáhnout příštího rekordu osobně. I přesto obdobné sportovní závodní kombinace zřetelně nabírají na oblibě i prestiži nejen v odborné, ale i v laické sportovní veřejnosti.

Tomáš Vrzák, ředitel závodu Challenge Prague, který se výrazně podílel na dovezení triatlonu do našeho hlavního města, zájem o disciplínu vysvětluje následovně:

„Podívejte se kolem sebe. Uvidíte, že je opravdu hodně lidí, kteří jezdí na kole a běhají. Někteří z nich hledají výzvy, chtějí se realizovat, něco dokázat, chtějí spojit více oblíbených sportů do jednoho. Stačí pak jen oprášit plavání a je to. Právě proto se triatlon stává více populární. U nás to ještě tolik vidět není, ale stačí se podívat do Německa, kde mají firemní triatlonové kluby, nejrůznější žebříky, ale také štědré sponzory, kteří se do tohoto sportu nebojí investovat.“

2 úrovně - pro otrlé i začínající

Nejdrsnějším závodem pro otrlé je Challenge Prague MIDDLE. Cílem je zvládnout přesně polovinu trasy dlouhého triatlonu. Uplavat je potřeba 1,9 km, na kolo čeká trasa 90 km a běh dlouhý 21,1 km. To vše s časovým limitem 7h 30min. 

A aby se na start a ke sportu mohli postavit všichni začínající triatlonisté, co si chtějí disciplíny v unikátní soutěživé atmosféře osahat, vznikl závod s desetinovou náročností limitů dlouhého triatlonu, CHALLENGETRY-ATHLON. I zde je alespoň základní příprava na výkon nutná, i když uplavat stačí pouhých 380 m, na kole ujet 18 km a uběhnout 4,2 km. To vše dohromady za hodinu a půl.

Základní tipy pro kvalitní přípravu

  • Říkáte si, že plavání, běhání i jízda na kole je snadná a kdybyste chtěli, tak si do cíle pro uznání doběhnete v této trojkombinaci také? Jenže vy zrovna teď nemáte své sportovní období?

Máme doporučení na závěr, jak se k pohybu nenuceně dostat. Od dnešního dne se zkuste pozvolna přesouvat na svá oblíbená místa ve městě na kole. Dojeďte si na nákup, do práce, venčení psa jde s kolem také rychleji, na nábřeží budete hned a ještě se svezete s dobou.

Na kole po městěJízda na kole metropolí je jednoznačně nejrozšířenějším moderním trendem dnešní doby. Praha se od roku 2007 konečně začala inspirovat cyklistickými světovými metropolemi a začala budovat a renovovat cyklostezky. Svým městským bicyklem se prošlapete velmi rychle k dobré kondici a i na místa, kde běžně stojí kolony aut. Kromě toho jde o fyzickou aktivitu, která je vlastní téměř každému a umí ideálně rozpohybovat i méně sportu chtivé jedince. Jestliže se do pedálů opřete i vy, máte to už jen kousek k pravidelné fyzické aktivitě. A protože vyplavovaný adrenalin a endorfiny jsou jednoznačně návykové, máte dobrý předpoklad, že si pak bez problémů skočíte oběhnout blok, anebo si prostě jen tak zaplavat pár bazénů. Kromě dobré formy může být příští rok vaše klidně i cílová triatlonová čára.

Nejdřív je trénink

V triatlonu se pohybové zatížení navzájem doplňuje, ale také mnohdy zapojuje i stejné partie, jen různými způsoby. Plavání rozvíjí zejména partie horních končetin a trupu, cyklistika klade nároky na sílu dolních končetin a běh na odrazové schopnosti a pružnost svalstva.

Podle Martiny Karasové, odbornice na pohyb a fyziologii, je na začátku přípravné fáze důležité zaměřit se především na vaše slabiny a radí následovně:

„Nejnáročnější disciplínou bývá většinou plavání, takže pokud jste „plavec“, který přechází na triatlon, máte napůl vyhráno. Těm ostatním se vyplatí zapracovat na plavecké technice, protože správná technika této úvodní disciplíny rozhoduje o tom, kolik síly vám zbude na ostatní. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit od odborníka a svou plaveckou techniku s ním dopilujte.“

Ptáte se, kdy nejpozději byste měli s přípravou na triatlon vlastně začít? Martina Karasová vám udělá odborné jasno:

„Počítejte minimálně s 3 měsíční přípravou. V prvním měsíci se zaměřte na rozvoj celkové vytrvalosti ve všech sportech. V dalších měsících postupně zvyšujte objem tréninku a přidávejte i rychlejší úseky.“

Samotný trénink doporučuje odstartovat zahřátím organismu krátkou rozcvičkou a poté přejít na konkrétní disciplínu s pozvolným zvyšováním zátěže. Závěr tréninku ukončete několikaminutovou nízkou zátěží na zklidnění celého organismu a protáhněte celé tělo a zejména svalové partie, které jste namáhali.

  • Nezapomínejte na odpočinek, ten je stejně důležitý jako trénink. Cítíte-li se příliš unavení, snižte objem i intenzitu tréninku.

Jak správně vyladit jídelníček

Měnit jídelníček je vhodné už ve fázi tréninku a přípravy na samotný závod. Pravidelné sportovní aktivity tak nějak automaticky nutí člověka, aby se svým stravováním pracoval, měl pravidelný režim, snažil se jíst zdravě a adekvátně výkonu. Pokud začnete trénovat více, musíte zároveň přijmout více energie a živin, které v průběhu tréninku spotřebujete.

Podrobnější návod přináší výživová poradkyně Jitka Laštovičková:

„Určitě je nutné zaměřit se na příjem kvalitních plnohodnotných bílkovin - alespoň 1 g bílkovin na kg hmotnosti těla a při intenzivnějším tréninku třeba i 1,2-1,4 g/kg (zdrojem může být libové maso, ryby, mléko a mléčné produkty, vejce, luštěniny v kombinaci s obilovinami). Důležité jsou také sacharidy (především polysacharidy - luštěniny, obiloviny - pečivo, ovesné vločky a musli, těstoviny, také brambory) a také zdravé tuky (kvalitní rostlinné oleje, avokádo, ořechy a semena, máslo). Podstatné je, aby strava byla pestrá. Nutné je přijímat i dostatek ovoce a zeleniny, které nám slouží jako zdroj vitamínů a minerálních látek.“

Hodinu po tréninku je ideální doplnit sacharidy a za další si dopřát komplexní pokrm obsahující bílkoviny, sacharidy, menší množství tuku a zeleninu.