Začnu se hýbat, hodím se do kondice, zhubnu – tak zní nejčastější předsevzetí Čechů. Dáváme si ho s příchodem nového roku a pak se k němu v jeho průběhu několikrát vrátíme. Zničíme se v tělocvičně, posilovně či během po lese, všechno nás bolí, vydržíme pár týdnů a raději na své rozhodnutí zase tiše zapomeneme. Jenže pak stoupneme na váhu, po krevních testech se u lékaře dozvíme, že hladina cholesterolu a cukru v krvi není ideální, a začneme hledat v komoře tenisky. A kolotoč se opakuje. Přitom by stačilo začít s 10 000 kroky.

„Úplně poprvé bylo doporučení 10 000 kroků použito v japonské marketingové kampani před olympijskými hrami v Tokiu v roce 1964. Na základě studie doktora Yoshiro Hatana vytvořili zařízení nazvané Manpo-Kei, které povzbuzovalo lidi k větší pohybové aktivitě,“ říká fyzioterapeutka Martina Karasová.

Šlo vlastně o jeden z prvních moderních krokoměrů. Vědec propočítal, že průměrný člověk před 50 lety ušel denně v průměru 3500 až 5000 kroků a pro zlepšení zdraví by stačilo jejich počet zvýšit na 10 000.

Pohyb odškrtneme, se zhubnutím nepočítejte

Při průměrném kroku 75 cm jich 10 000 představuje přibližně 7,5 kilometru. Pokud půjdeme svižným tempem, danou vzdálenost ujdeme zhruba za 1,5 hodiny.

„Pro pracujícího člověka je to doporučení ideální. Pokud však chceme hubnout, deset tisíc kroků denně ke splnění našeho cíle nepovede. Jde však o dobrý začátek,“ upozorňuje Martina Karasová.

  • Ideální start do nového způsobu života v případě, kdy se opravdu člověk vůbec nehýbe, před domem nasedne do auta, před kanceláří vystoupí, odpoledne kolečko uzavře a doma se posadí k televizi nebo knížce.

Když se člověk k pohybu vrací po zranění nebo je výrazně obézní, může být dokonce i hodnota vypočítaná japonským vědcem příliš vysoká.

Denní „provětrání“ s počítáním do deseti tisíc je odrazovým můstkem. Zvykneme si na pravidelný pohyb, tím jak se nám při něm budou vyplavovat endorfiny – hormony štěstí – začneme cítit uspokojení a těšit se na výšlap další den, neodrovnáme se, tak jako když si naložíme ve fitness centru. Postupně si pak můžeme přidávat i jiné sporty.

Loudání při venčení psa se nepočítá

Pokud chceme chůzí zlepšit zdravotní stav, srazit v krvi cukr a tuky, pomalá procházka s pejskem se nepočítá. Velmi záleží především na tempu chůze.

„Čím vyšší rychlost, tím lépe pro nás. Podle odborných studií má pomalá chůze rychlostí 3,2 km/hod na naše zdraví zanedbatelný efekt. Ovšem pravidelná každodenní procházka rychlostí nad 4,8 km/hod už pak naše zdraví pozitivně ovlivnit může,“ doporučuje fyzioterapeutka Martina Karasová.

Proč nezačínat během?

Začínání s běhemZačít sportovat tak, že vyběhneme po setmění za dům, když jsme naposledy hráli vybíjenou v hodinách tělocviku, v lepším případě si chodili občas zacvičit před rokem či dvěma, rovná se brzkému znechucení. Při běhu jsou kladeny mnohem větší nároky na klouby a svaly dolních končetin. Často se pak stane, že po pár „akcích“, kdy člověka neskutečně bolí tělo, skončí.

„Běh už vyžaduje určitou kondici. Je třeba se na něj obléci a obout, chůzi můžeme provozovat kdykoliv a kdekoliv,“ uvádí fyzioterapeutka.

Sama „desítka“ nestačí

Ani svižných 10 000 kroků pro zdravější životní styl nestačí. Je třeba se zaměřit i na jídelníček, který by měl být přiměřený a vyvážený. Zapomeňte na odměny za výkon v podobě zákusku, stravujte se tak jako dosud. Pro zdravý životní styl je důležité také redukovat stres, nekouřit, neholdovat alkoholu, ale i obklopit se lidmi, se kterými je Vám dobře.

Máte hůlky? Skvělé!

„Sáhnout při svižné chůzi po hůlkách je skvělý nápad! Z aktivity zatěžující dolní část těla se stane aktivita, kde dostanou zabrat i horní končetiny. V náročnějším terénu nám hůlky mohou chůzi i usnadnit,“ doporučuje Martina Karasová

a zároveň doplňuje, jaké svalové partie chůze trénuje:

„Při správné chůzi se aktivují svaly celého těla včetně jeho centra. Nejvíce jsou samozřejmě zapojovány svaly dolních končetin a hýždí.“

Jak si kroky počítat?

Doporučovanou vzdálenost si můžete změřit a mít stále stejný „okruh“. Mnohem příjemnější je sáhnout po krokoměrech, aplikaci v mobilním telefonu či takzvaně chytrých náramcích, které kromě počtu kroků počítají i ušlou vzdálenost, rychlost, počet vystoupaných pater a hlídají mnohem více parametrů. Což může zároveň fungovat i motivačně, v klidu si pak můžete porovnávat zlepšující kondici.