Roman Vaněk

Roman Vaněk

Oblíbený popularizátor oboru gastronomie, autor kuchařek a tvůrce internetových pořadů o gastronomii, rovněž zakladatel vyhlášeného Pražského kulinářského institutu.

Původně se věnoval fotografování, ale v letech 2004 až 2007 absolvoval kurzy vaření v hotelu Radisson SAS Alcron, doplnil si vzdělání absolvováním Střední školy gastronomické a hotelové v Praze. S manželkou v roce 2008 založili Pražský kulinářský institut, který nabízí kuchařské kurzy pro veřejnost. Roman zde působí jako ředitel a lektor.

Velkou popularitu u veřejnosti získal před lety, kdy se objevil v několika dílech známého televizního pořadu Ano, šéfe! vedle Zdeňka Pohlreicha. Zaujal příjemným vystupováním i vtipnými glosami. Později se objevil televizi jako jeden z porotců kuchařské reality show Na nože!, při níž působil jako odborný poradce a spolutvůrce námětu. Velmi oblíbený a vyhledávaný byl i jeho autorský internetový pořad Peklo na talíři. Podílel se také na námětu a scénáři pořadu Luxus na talíři, což byla kuchařská show, kde se předváděly klasické české recepty, ale v moderním pojetí a z prvotřídních surovin.

Přednáší na školách a konferencích, sbírá také staré jídelní lístky a kuchařské knihy.

Momentálně hraje jednu z hlavních rolí uvádí kuchařskou show v rámci nového projektu přední české internetové televize.